Data publikacji w serwisie:

Zaproszenie na cykl „Czytanie muzyki - rozmowy otwarte”

Centrum Badań nad Kulturą Muzyczną Centre for Studies in Musical Culture zaprasza na cykl „Czytanie muzyki - rozmowy otwarte” Rozmowa 2 - Elżbieta Sikora pt. „Wokół słuchowiska Norwid’Elipsa” 18 października 2021, poniedziałek, godz. 14.00 (online)

W ramach działalności Centrum Badań nad Kulturą Muzyczną odbędzie się drugie spotkanie z cyklu pt. „Czytanie muzyki - rozmowy otwarte”, którego celem jest upowszechnienie przejawów kultury muzycznej w jak najszerszym kontekście.
Zaproszenie na drugą rozmowę przyjęła Elżbieta Sikora, polska kompozytorka, mieszkająca na stałe we Francji. Dzięki współpracy z organizatorami Festiwalu Słuchowisk możemy spotkać się i porozmawiać o niezwykle ważnym międzynarodowym projekcie, którego była inicjatorką. Mowa o słuchowisku muzycznym, które powstało w związku z przypadającą na 2021 rok 200. rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida. Warstwę elektroniczną przygotowała Elżbieta Sikora z udziałem aktorów oraz instrumentalistów (akordeon i kontrabas).

Dzieło nagrano w języku polskim i francuskim, we współpracy ze Zbigniewem Naliwajkiem - profesorem romanistyki Instytutu Romanistyki UW, z warstwą dźwiękową w postaci nagrań głosów aktorów, nagrań terenowych, dźwięków elektronicznych i instrumentalnych. Tematyka dotyka wykluczenia społecznego, nawiązując do biografii Norwida: twórcy zadadzą sobie pytanie ilu Norwidów współcześnie żyje na marginesie (tak jak polski poeta, który umarł w paryskim przytułku). W Paryżu zrealizowane zostały nagrania terenowe, w studio Programu 3 Polskiego Radia w Warszawie nagrania aktorów, całe dzieło zostało oplecione w warstwę elektroniczną w czasie rezydencji Elżbiety Sikory w studio Musiques et Recherches pod Brukselą. W Poznaniu usłyszymy zapis słuchowiska w specjalnie przygotowanej przestrzeni w Collegium Maius.

Zapraszamy na to wyjątkowe spotkanie i rozmowę, którą poprowadzą dr Patryk Lichota i dr hab. Alina Mądry, prof. UAM.

Norwid'Elipsa

Utwór radiofoniczny Elżbiety Sikory

do tekstów Cypriana Kamila Norwida

wybór tekstów: Zbigniew Naliwajek

aktorzy:

Andrzej Seweryn

Jerzy Radziwiłowicz

Maria Seweryn

realizacja partii instrumentalnych i wokalnych:

Rafał Łuc - akordeon

Tomasz Januchta - kontrabas

Jean Besançon - raper

Link do spotkania poniedziałkowego:  https://tinyurl.com/rozmowa2021

Więcej informacji: http://sonoramusic.eu/pl/projekty/koncerty-wydarzenia/norwid-elipsa

Słuchowisko zostanie zaprezentowane podczas Festiwalu Słuchowisk 24 października 2021, godz. 19:00 w holu Collegium Maius UAM, ul. Fredy 10