Wyjazdy na praktyki

Praktyki studenckie programu Erasmus+ umożliwiają wyjazd do zagranicznego przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit i do innych instytucji, takich jak jednostki administracji państwowej, muzea, biblioteki, szpitale itp.

Zasady wyjazdu na praktyki:

  • Praktyka powinna być związana ze studiowanym kierunkiem.
  • Minimalny czas trwania praktyki to 60 dni.
  • Nie można odbyć praktyk w instytucji unijnej, w instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie unijnymi programami, ani w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą. Grupa instytucji UE, w których nie można odbywać praktyki: European Parliament ,European Council, Council of the European Union,Presidency of the Council of the EU, European Commision, Court  of Justice of European Union, European Central Bank, European Court of Auditors, European Economic and Social Committee, European Investment Bank , European Data Protection Supervisor, European Data Protection Board
  • O wyjazd można ubiegać się na wydziale.
  • Absolwenci rekrutują się na ostatnim roku studiów. Okres  mobilności wlicza się do 12-miesiecznego  „kapitału wyjazdowego” przypisanego do danego cyklu studiów.

Zasady rekrutacji na praktyki zagraniczne

w ramach programu Erasmus+ 

dla studentów i absolwentów Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa

II rekrutacja

MIEJSCE do wykorzystania z puli na rok akademicki 2023/24 

1. Praktyki programu Erasmus+ przeznaczone są dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia (studia doktoranckie) oraz absolwentów Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa UAM.

2. Wyjazdy absolwentów muszą być zrealizowane w ciągu roku od zakończenia studiów (obrony pracy końcowej). Studenci planujący wyjazd absolwencki uczestniczą w rekrutacji na

praktyki podczas ostatniego roku studiów.

3. Program praktyk powinien być powiązany z programem studiów realizowanych lub ukończonych na WAiK UAM. Praktyka może być realizowana w organizacjach z sektorów publicznych, prywatnych oraz w organizacjach pozarządowych.

4. Praktyki Erasmusa przyznawane są na okres 2 miesięcy.  W sytuacji, gdy liczba chętnych jest mniejsza niż liczba miejsc stypendialnych, istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie stypendium na dodatkowy miesiąc.

5. Student ubiegający się o praktyki Erasmusa zobowiązany jest do złożenia kompletu następujących dokumentów:

  1. podanie zawierające wskazanie miejsca i terminu odbywania praktyk,
  2. zaświadczenie z dziekanatu o średniej ocen,
  3. dokument potwierdzający znajomość języka obcego adekwatnego dla realizacji praktyki
  4. wstępna zgoda organizacji, w której planowana jest praktyka (np. wydruk korespondencji mailowej potwierdzający gotowość organizacji w której realizowana będzie praktyka, do przyjęcia osoby aplikującej o stypendium na praktykę).

6. Kompletny zestaw dokumentów należy przesłać jako skan w terminie do 7.04.2024 roku na adres administratora Programu Erasmus+ na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa, mgr Joanny Nowaczyńskiej: joanna.nowaczynska@amu.edu.pl

7. Kwalifikacja na praktyki przeprowadzana jest przez Komisję Rekrutacyjną złożoną z koordynatora wydziałowego programu Erasmus+ na WAiK UAM, administratora wydziałowego programu Erasmus+ na WAiK UAM, prodziekana ds. współpracy międzynarodowej WAiK UAM, prodziekana ds. studenckich i kształcenia WAiK.

8. Kwalifikacja na praktyki odbywa się według następujących kryteriów:

a) średnia z egzaminów od pierwszego roku studiów do momentu składania aplikacji (minimum 3,5) – potwierdzona zaświadczeniem z dziekanatu o średniej ocen;

b) znajomość języka, którym student będzie się posługiwał podczas odbywania praktyki, formalnie potwierdzona certyfikatem, zaświadczeniem lub oceną w indeksie - preferencja certyfikatu;

c) dodatkowym atutem jest zaświadczenie o uczestnictwie w zajęciach prowadzonych w języku obcym w ramach AMU-PIE;

d) dodatkowym atutem jest również udokumentowane działanie społeczne w obszarze wolontariatu, aktywność w kołach naukowych, stowarzyszeniach studenckich, organizacja konferencji naukowych.

9. Wyniki rekrutacji na praktyki zostaną podane najpóźniej do dnia 12.04.2024 r. na stronie internetowej WAiK UAM. Do tego czasu Komisja Rekrutacyjna przedstawi również listy rezerwowe studentów. Dodatkowa rekrutacja na praktyki odbywa się w przypadku, gdy dostępne są wolne miejsca na praktyki.

10. W przypadku rezygnacji z przyznanego miejsca stypendialnego wolne miejsce zostaje przyznane osobie zajmującej najwyższą lokatę na liście rezerwowej.

11. Instancją odwoławczą od decyzji Komisji Rekrutacyjnej jest Dziekan WAiK UAM.

12. Informacji w sprawie praktyk udziela Koordynator programu Erasmus+ adekwatny dla prowadzonej rekrutacji, prof. UAM dr hab. Sławomir Sztajer: sztajers@amu.edu.pl

Koordynator Erasmus+

Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa